Z tego artykułu dowiesz się:
Kredyt hipoteczny to tzw. kredyt celowy na zakup konkretnej nieruchomości: działki, mieszkania lub domu, a także na budowę domu tzw. kredyt budowlano-hipoteczny. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest nieruchomość, którą nabywamy lub budujemy.
Obecnie jest to najtańsza forma finansowania dostępna na rynku ze względu na najniższe oprocentowanie. Kredyt taki można zaciągnąć nawet na 35 lat. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z marży, która jest elementem stałym w całym okresie kredytowania oraz WIBORu, jest to część zmienna. Obecnie WIBOR oparty jest na wskaźniku 3 miesięcznym lub 6 miesięcznym.
Mamy dziś historycznie niskie stopy procentowe, co na pewno sprzyja kredytobiorcom. Banki oferują również oprocentowanie stałe na okres 5 lat. Wysokość marży uzależniona jest od wskaźnika LTV (stosunek wartości zabezpieczenia, do wartości kredytu).
Poniżej obrazowo przedstawione są stopy procentowe. Jak widać w chwili obecnej jesteśmy na bardzo niskich wartościach, co sprzyja niskim ratom kredytów. Oczywiście należy mieć na uwadze możliwą zmianę wysokości stóp procentowych np. do poziomów z początku XXI wieku.
Często przy kredycie hipotecznym nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czynników wpływa na ostateczną decyzję kredytową banku przy zapytaniu o kredyt hipoteczny. Warto więc się dobrze przygotować i przed podjęciem decyzji wiedzieć o co pytać i na co zwrócić szczególną uwagę.
Zdolność kredytowa to parametr określający maksymalną kwotę kredytu jaką bank jest w stanie nam pożyczyć na dany okres. Oczywiście uzależniona jest ona od wysokości i rodzaju naszego dochodu. O czynnikach wpływających na naszą zdolność kredytową warto przeczytać w artykule zamieszczonym na naszym serwisie pt. Jakie czynniki mają wpływ na zdolność kredytową?
Kolejne ważne pytania, które powinny się pojawić w naszej głowie to:
Jest to początek całego procesu. Istotne jest więc spotkanie z Ekspertem finansowym przed podjęciem decyzji o kredycie. Ekspert odpowie na nasze każde pytanie i przekaże nam cenne informacje związane z kredytem hipotecznym. Wszelkie pytania jakie będziemy mieli możemy poruszyć podczas takiego spotkania. Na pewno dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo czasu i będziemy mieć możliwość, aby zapoznać się z rynkiem ofert kredytów hipotecznych.
Aby uzyskać kredyt hipoteczny należy przejść przez długi proces, podczas którego bank ocenia nas jako przyszłych kredytobiorców. W trakcie takiej analizy bank podejmuje ocenę zarówno naszej sytuacji finansowej jak i nieruchomości, którą chcemy kupić lub wybudować. Bank podejmuje ostateczną decyzję na podstawie wielu czynników oceniających swoich przyszłych klientów.
Jednym z nich jest tzw. scoring bankowy. Na taką ocenę bankową składa się m.in. nasz wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, okres zatrudnienia, a przede wszystkim nasza wcześniejsza historia kredytowa.
Często wnioskując o kredyt hipoteczny skupiamy się wyłącznie na sobie, naszej zdolności. Zapominamy, że bardzo istotnym czynnikiem w całym procesie jest cel naszego kredytu – nieruchomość. Bank dokonuje oceny wartości nieruchomości oraz możliwości zabezpieczenia się na niej.
Po przeanalizowania naszej indywidualnej sytuacji bank może podjąć ostateczną decyzję o przyznaniu nam kredytu. Dzięki temu mamy możliwość zrealizowania naszych marzeń o zakupie własnego mieszkania. W realizacji tych marzeń warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem osób zajmujących się rynkiem kredytowym.
Autor: Ekspert Finansowy Marcin Kubus